ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

O projekte Vidieť a byť videný

Denne na našich cestách zomierajú ľudia. Každoročne zasiahnu dopravné nehody do osudov tisícov rodín, zomrú stovky ľudí, ďalšie tisíce sú zranené. Veľa týchto tragédií je pritom zbytočných. Nemuselo k nim dôjsť, často by stačila len maličkosť.

Každý z nás môže urobiť niečo pre to, aby k týmto tragédiám nedochádzalo. Je to v záujme nás všetkých. Každoročne desiatky ľudí zomrú len preto, že ich nikto nevidel. Vodič potom často musí žiť s tým, že, hoci nemal šancu chodca uvidieť, zabil ho alebo zranil, a chodec si nesie následky do konca života. Vodiči by preto mali dbať na to, aby pri jazde dobre videli, ale súčasne neoslňovali svoje okolie. Chodci by sa potom mali snažiť robiť všetko preto, aby ich vodiči za každých podmienok dobre a včas videli, a mohli tak včas reagovať.

Práve s týmto cieľom vznikla dopravno-bezpečnostná akcia "Vidieť a byť videný". Tá sa zameriava nielen na vodičov, ale aj na chodcov a všetkých ostatných účastníkov cestnej premávky. Vidieť a byť videný prináša nielen dôležité informácie a potrebnú osvetu, ale aj praktické rady ako si správne nastaviť svetlomety, vrátane možnosti ich bezplatnej kontroly.

Vidieť a byť videný. Pamatuj na tri základné veci.

Kontroluj a vymeň: Zostaň v hre

Ak je tvojím cieľom vysoký svetelný výkon svetlometov, pamätaj, že svetelné zdroje v priebehu času degradujú a ich svetelný tok sa znižuje. Nenechaj je úplne zhasnúť a vymeň ich včas!

viac informácií

Meň v páre: Vymeniť obe je lepšie

Je to celkom jasné, keď zhasne jedna autožiarovka, veľmi pravdepodobne prestane čoskoro svietiť aj tá druhá. Preto meň autožiarovky v páre, nech každý svetlomet nesvieti inak.

viac informácií

Vylepši vzhľad: Drž krok s dobou

Technológia osvetľovania sa mení rýchlo. Dobrá správa je, že všetko sa dá vylepšiť. Najmodernejšie zdroje svetla je možné použiť aj pre staršie autá a získať potrebné jasnejšie svetlo.

viac informácií